The Dixie Hot Licks

The Dixie Hot Licks - nejlepší (jediná) tradjazzová kapela v Plzni od léta 2015 neúnavně zařezává v tomto obsazení:

  • zpěv: Jana Golianová
  • trumpeta: Jiří Kodajek
  • klarinet, saxofony: Zbyšek Brůj
  • trombon: Jindřich Jindřich
  • banjo: Filip Hahn
  • tuba: Stanislav Vaník
  • bicí, valcha: Pavel Sláma

Jana Golianová

poznávací znamení: zpěv; jako jediná žena v kapele snadno rozeznatelná od ostatních
Napsala o sobě:
"Jana Golianová je věčně vysmátá zpěvačka, skladatelka, objevovatelka jazzu, milovnice proužků, dobrých rumů a jídla. Svoji pěveckou dráhu pěstuje už od raného mládí, a protože je to od přírody rebel, musela si skrz útrapy sborové, kytarové, loutnové a veškeré zpěvové nakonec najít cestu i k The Dixie Hot Licks. Sem konečně zapadla. Když zrovna nezpívá dixieland, je kapelnicí ve folkové formaci Greta, která hraje její autorské věci. Je to také platná nositelka piva a vnad kapely."
Jaký žánr má nejraději?
"Jistě, že dixieland! Jinak jako správný rebel mám ráda všechno, co má nápad a feel! Takže od klasiky, progresivního rocku, až po folk a velký jazz."
Proč právě dixieland?

"To je přece jasný! Můžu si tam zpívat co chci, kdy chci a pořád je to dobře! Dixieland jedéééééééééé!"

Jiří Kodajek

poznávací znamení: trumpeta a mnoho řečí kolem
Napsal o sobě:
"Jirka Kodajek v TDHL, stejně jako i v dalších kapelách (např. Pilsner Jazz Band), hraje na trumpetu. Doma však pilně trénuje i na další hudební nástroje a tajně sní o kariéře profesionálního hráče na brumli. Jinak se také velmi rád věnuje zkoumání vlivu dechové hudby na jedince druhu Testudo horsfieldii (želva čtyřprstá). Zasluhuje se o popularizaci hry na žesťové nástroje a jazzu mezi svými žáky na ZUŠ, sousedy v ulici i skotem na Mariánskolázeňsku."
Jaký žánr má nejraději?
"Již jako malému chlapci mi řinčení zemědělských strojů připomínalo valchu, spokojené bučení krav tubu, motorová pila trombon, štěbetání drůbeže klarinet a kvílení meluzíny zpěv. Dixieland je jasná volba."
Proč právě dixieland?
"Protože účastníci každého koncertu stejně dříve nebo později vyhledají Dixi (mobilní toalety) a zjistí, že právě tam se nejlépe uvolní."

Zbyšek Brůj

poznávací znamení: klarinet a les saxofonů
Napsal o sobě:
"Zbyšek Brůj je specifický druh hudebního chameleona s rozvinutou schopností klamat tělem. Navenek působí, že umí hrát na řadu hudebních nástrojů, např. na bicí, baskytaru, klarinet, saxofon nebo (chodské) dudy. Zejména hudebně gramotný posluchač však pozná, že je zatím jedna velká lež. Zbyšek lže nejobratněji právě na klarinet a saxofon, na což doplatila mimo jiné i kapela The Dixie Hot Licks, která jej angažovala do svých řad. Je jen otázkou času, kdy jeho mimikry kolegové prohlédnou."
Jaký žánr má nejraději?
"Jazz, swing, funk. Zajimavou úchylkou Zbyška je jeho záliba v německé Volksmusik, zejména vychází-li z hudebního odkazu kultovní slovinské kapely Original Oberkrainer."
Proč právě dixieland?
"Nehraje se z not ale z písmen jako např. Dm či A7, což nahrává zmiňovanému lhaní."

Jindřich Jindřich

poznávací znamení: trombon; jako manažer je v neustálém kontaktu s agenty prestižních zahraničních festivalů, které od pódia často musí i odhánět snižcem
Napsal o sobě:
"Je obětí pravidla, že aby si i trombonista také někdy zahrál, musí si zakládat vlastní kapely. Převážně swingová kapela Pilsner Jazz Band mu byla málo, a tak někdy místo smokingu obléká pruhaté triko a červené kšandy a v The Dixie Hot Licks simuluje zvuky různých zvířat (nejraději tygra, slona, případně křížence tygra a slona)."
Jaký žánr má nejraději?
"Jen ignorant by napsal něco jiného, než že DIXIELAND je tou jedinou správnou odpovědí!"
Proč právě dixieland?
"Dixieland je hudba neagresivní a veselá, přestože texty dixielandových skladeb pojednávají i o takových hrůzách historie lidstva, jako byla americká prohibice."

Filip 'Boris' Hahn

poznávací znamení: banjo, kytara, druhý nejlepší zpěv v kapele (hned po Janě)
Napsal o sobě:
"Hudební diletant, ignorant i přicmrndálek, kterej to zkouší na všech frontách - od malička všude možně na kytaru, v dudácký muzice na basu, pěveckym sboru v basu, v dixíku na banjo, v dechovce za mikrofónem, chvíli taky v opeře jako halekající dekorace. A teď ještě kazí školní mládež. Taky zkoušel bejt mánička (jenže až ve třetim tisíciletí), narodil se totiž v šestaosumdesátym. V hlavě nosí námět na muzikál o záchraně pivní pěny. Nekouše. Snad."
Jaký žánr má nejraději?
"Halekačky. Třeba ty od Flojdů nebo Mistříňanky. Hauaj vyš jů vr hýýýr!"
Proč právě dixieland?
"Beglajt, sakra! Hustokrutej beglajt! Už od třinácti let! Tá dap, tá dap, tá dap, tá dap! To se jednomu vryje pod kůži."

Stanislav Vaník

poznávací znamení: se svým nástrojem - suzafonem - je zcela nepřehlédnutelný

...tak ten nám o sobě nic neřekl. Mlčí.

.

Pavel Sláma

poznávací znamení: bubínek, valcha, vtipné prupovídky, obecné následky své profese (lékař)

Napsal o sobě:
"V dětství hrál na klavír, ale doopravdy si začal muziku oťukávat až hrou na bicí. Prošel řadou hudebních uskupení rozličných žánrů, hrál punk, folk­rock, irskou hudbu, blues, cikánskou hudbu, balkán. Pokoušel se o moderní jazz, ale pak objevil kouzlo dixielandu a začal se prát s valchou. Když zrovna nehraje, napravuje následky nezřízeného života ostatních. Sám žije nezřízený život a stále zkouší být mánička."
Jaký žánr má nejraději?
"Ráno, když je mlha a člověk vstává do práce, tak blues. V autě na dálnici klasický rock (Steppenwolf - Born to be wild), v obci Beatles. Pokud mrzne, pak je nejlepší cool jazz, je-li hic, tak balkánská dechovka. V neděli po obědě vážná hudba."
Proč právě dixieland?
"Nejlepší způsob, jak hrát jazz na valchu!"

Nadcházející koncert

11

Plzeň

11. 3. @ Saloon Roudná

TDHL @ Po Siréně Swing